Головна » 2009»Травень»4 » Надвірнянські чиновники розглядають питання про відселення мешканців санітарно-захисної зони лісокомбінату
Надвірнянські чиновники розглядають питання про відселення мешканців санітарно-захисної зони лісокомбінату
11:49:38
Минув тиждень як мешканка Надвірної почала голодування. Віра Афтаназів стверджує, що продовжуватиме голодувати і надалі, поки не буде задоволено вимог мешканців санітарно-захисної зони, а саме: відселити її та інших мешканців із меж небезпечної зони.
Постраждала, погано себе почуває, каже, що у неї «крутиться» голова та важко ходити, проте не здасть позицій.
«У понеділок до голодування приєднається ще одна мешканка – Галина Романів, яка наразі ще перебуває в лікарні. Хай там що не обіцяють керівники заводу – що поставлять фільтри, дотримуватимуться норм, ми вимагаємо переселення. Своїми обіцянками вони вже нікого не змусять мовчати. Ще за радянських часів на відселення були виділені кошти, але кудись пропали і всі вирішили, що так і має бути. Вони зобов’язані нас відселити, і ми своє право будемо відстоювати. В мене погане самопочуття, та в разі моєї смерті справу все одно доведуть до кінця», — говорить Віра Афтаназів.
У вівторок буде круглий стіл між мешканцями , керівництвом заводу та місцевою владою. Та пані Віра сумнівається у мирному вирішенні проблеми. «Тут не обійдеться без суду. Крім того, що нас не відселяють, завод заборгував чимало дивідендів людям, під час критичного становища заводу люди вкладали в нього гроші. Встановити очисні споруди нам обіцяють ще з 1975 року. Вони все обіцяють та обманюють, бо один фільтр коштує як половина заводу. А їм таких фільтрів потрібно аж три. Нас принизили, отруїли, і ми їм цього не вибачимо», — каже віра Афтаназів.
Нагадаємо, що чиновники, які причетні до вирішення проблеми, мають різні думки з приводу інцеденту. Районна влада вважає, що людей треба відселяти з-за меж зони, а от місцева влади Надвірної переконана, що відселення - це поганий варіант. Натомість, обласна санстанція визнає факт викиду шкідливих речовин.
Питання про відселення мешканців Надвірної з санітарно-захисної зони колишнього лісокомбінату почали розглядати надвірнянські чиновники.
Як стало відомо, деякі з них, зокрема голова Надвірнянської РДА Ігор Писклинець дізнались про проблему лише завдяки ЗМІ. А до того, за словами Ігоря Писклинця, до них ніяких повідомлень не надходило.
«До районної влади жодних повідомлень не надходило як і до керівників «Інтерплит», — каже Ігор Писклинець, — Я спілкувався з керівництвом і вони запевняють, що ніяких скарг до них не надходило і ніхто з мешканців не зустрічались з ними особисто. Постраждалі надсилали скарги в різні структури, але не до керівників. Вирішенням проблеми відселення цих людей займається місцева влада, оскільки будинки, в яких проживають мешканці взято на баланс місцевим самоврядуванням. Тепер вирішити дане питання буде складніше, ніж в тому випадку, коли будинки вважались тимчасовими і належали колишньому заводу».
За словами голови РДА, людей почали відселяти з небезпечної зони ще за роботи колишнього лісокомбінату. Залишилось декілька сімей, яких не встигли переселити, або вони залишились за власним бажанням.
«За законом людей необхідно переселити з території сучасного підприємства. Але цю проблему взяла на себе міська влада і вони її вирішуватимуть», —говорить Ігор Писклинець.
Скільки буде вирішуватись це питання Ігор Писклинець не знає, а тим часом люди продовжуватимуть голодування.
Людей з території санітарно-захисної зони відселяти не будуть, натомість місцева влада Надвірної вимагає від керівництва колишнього лісокомбінату змінити технологію виробництва.
«Вчора до Віри Афтаназів приїжджали представники місцевого самоврядування, — говорить секретар міської ради Надвірної Ігор Андруняк, — Люди працювали на городах і не помітно було, щоб вони голодували. Була санепідемстанція і при мешканцях брала проби шкідливих речовин. Результатів ще не має, проте минулі дослідження показали, що кількість речовин у повітрі безпечна для життя. Поки що говорити про переселення цих людей зарано. Мешканців прилеглої до заводу території уже мали відсиляти і навіть власники підприємства почали будову трьохповерхового дому, але через кризу дім забрала податкова за борги».
Ігор Андруняк каже, що вони вимагатимуть в керівників підприємства, щоб ті встановили очисні фільтри та дотримувались всіх необхідних екологічних норм.
«Будемо старатись покращити життя мешканцям санітарно-захисної зони, а якщо люди наполягатимуть, то влада надасть їм територію для забудови. Проте серед жильців більшість пенсіонерів, і вони не взмозі будуватись. Наразі йдуть переговори з керівництвом, але вони мало що можуть вдіяти, бо основні власники підприємства знаходяться у Києві», — сказав Ігор Андруняк.
За висновками обласної санепідемстанції кількість шкідливих речовин, зокрема, формальдегіду, у санітарно-захисній зоні підприємства «Інтерплит» у Надвірній не перевищує норми.
«Допустима норма формальдегіду в атмосфері – 0,35 міліграм на метр кубічний, — каже лікар відділу комунальної гігієни обласної санепідемстанції Юрій Здоровий, — Така кількість є допустимою у міській зоні. У санітарно-захисній зоні вимірюють 30 % від кількості речовини в повітрі робочої зони. Формальдегід було виявлено на території підприємства, але кількість була в межах допустимої концентрації для санітарно-захисної зони. Людей необхідно звідти переселити».
Експерти кажуть, що ситуація дуже підозріла та незрозуміла і людей відселятимуть тільки через суд. Кажуть, що міська влада Надвірної, начебто, незаконно приватизувала будинки мешканців санітарно-захисної зони без дозволу на те обласної санепідемстанції, а це значно ускладнює процедуру надання нового житла постраждалим
Більш конструктивно до проблем підійшла міськрада.І.Андруняк доповів про готовність допомогти жителям вулиці у вирішенні проблем.Вони визнають свої помилки.Міськрада не має коштів,але готова надати земельні ділянки та ряд інших пільг.Представники міськради теж звернулись до підприємців про спільну співпрацю.Але підприємці не захотіли прислухатись.Доречі,мною було нагадано підприємцям,що у свій час міськрада пішла їм на зустріч і продала їм більше 30 га землі по символічній ціні у 4 грн???Але память у підприємців коротка.Не дивно,що підприємців підтримував і голова міськвиконкому п.В.Василенко , бо саме за його сприяння і представника ВАТ"Надвірнянський лісокомбінат"(тодішнього члена виконкому п.Д.Боженюк та інших депутатів було і здійснено продажу землі новоствореним підприємствам на базі лісокомбінату. Не знайшовши спільного кінцевого рішення,нараду відтермінували ще на тиждень,коли підприємство "розсекретить" свої матеріали по переписці з установою з Росії.Жителі у свою чергу пообіцяли не сидіти склавши рук протягом тижня,а найнявши адвокати,пішли юридично оформляти свої Конституційні вимоги,та офіційно юридично напрвляти свої вимоги представникам влади, та на черговій сесії районної Ради, тепер уже будуть просити депутатів,конкретно затвердити терміни та міроприємства по відселенню з санітарно-захисної зони та зобовязати Державні органи на місцях розробити графік відселення та закріплення за конкретними виконавцями. Також,у випадку не виконання їхніх вимог,Вони звернуться до господарських судів та відновлять акції протестів та голодування уже біля стін РДА, вимагаючи від влади захистити свої Конституційні права-проживати у безпечних для здоровя умовах.адже в усіх жителів вул.Січинського ,за висновками лікарів,цілий букет хворіб.исновки лікарів є у матеріалах у керівництва РДА. Тому ще однією вимогою жителів є повне ,комплексне медичне обстеження їхнього здоровя на вміст в крові та організмі наявності формальдегіду,меламіну та інших хімічних сполук, які є можливими у процесі шкідливих викидів даного підприємства, а також провести біохімічний аналіз рослин,грунту жилої зони. Але для цього потрібна Державна фінансова підтримка, тому що таке обстеження комплексне,специфічне та дорого коштує.Провести його неможливо лікувальними закладами району.Немає відповідної медичної аппаратури,та саме головне,сертифікатів(дозволів) які б підтвердили документально висновки лікарів. Також слід сказати і у захист районної санстанції.Вони працюють на застарілому обладнанні, а не на сучавному, яке б давало малу похибку на достовірність виміру, а також не на усі виміри мають дозволи.Більшість висновків узагалі відносяться до компетенції міністерства екології. Проблем дійсно багато.Вирішувати їх потрібно спільно
Але напревеликий жаль,головуючий і надалі не брав юридичні висновки до уваги.Складалося враження,що головуючий чує дану проблему теж уперше,не читав і не бачив висновків відповідних Державних служб,де чорним по білому написано,що у санітарній зоні люди проживати не повинні,поки йому районний керівник санслужби не поклала на стіл висновки.Але до нього так і не дійшло... Правда,так як і до нас,це п.В.Яковішак вів засідання як представник влади президента чи представник партії БЮТ,до якої він,як і голова РДА належать.Та жителі і присутні у залі зрозуміли,що ніякої допомоги від даних керівників та органів очікувати не слід. Конструктивні пропозиції прозвучали з вуст головного санітарного лікаря району Роксолани Іваніщак.Голова районної Ради п.В.Іванчук дав негативну оцінку керівництву підприємства,яке не погоджується на вирішенні спільно з Державними органами місцевого самоврядування даної проблеми.На запитання,чому не прибули власники підприємства,п.С.Тіщенко відповіла,що Вони повідомили листом РДА свою позицію....Тоді виявилося дійсно,що такий лист у головуючого є,але ознайомити з змістом присутніх головуючий відмовився.Хоча пізніше дав мені з змістом викладеним у листі ознайомитись.Лист написаний двома мовами (для солідності) іноземною та українською.Мотив відповіді один-не має юридичних підстав...А працювати без відповідного дозволу та шкодити довкіллю та жителям постійними викидами шкідливих речовин-це для них не указ??? На пропозицію присутніх,включити у робочу групу громадкість та надати адресу установи з Росії,який буде робити відповідний документ,юрист підприємства відмовив ,зіславшись на нібито секретну інформацію.Тут уже виникла перепалка між головою районної Ради та юристом і представниками підприємства,до якої долучились і присутні в залі.Стала зрозуміла позиція власників підприємства,які відказуються в допомозі людям та місцевим органам самоврядування у спільному вирішенні даної проблеми.Головна їх позиція набити кишені і збагатитись за рахунок Держави та робітників .
На території Надвірнянського району склалася складна екологічна ситуація,яка проявляється у виснаженні природних ресурсів,забрудненні довкілля шкідливими речовинами,активізаціїї водної ерозії,формуванні паводків тощо.Причиною такого стану є техногенне навантаження на довкілля,недостатнє фінансування та виконання природоохоронних заходів,байдуже ставлення населення до охорони природи краю. Основними підприємствами-забруднювачами є ВАТ"Нафтохімік Прикарпаття",ТОВ"ЛК Інтерплит Надвірна",МП"Надвірнатеплокомуненерго". Владою, спільно з підприємствами , було розроблено відповідні екологічні заходи.Так для підприємств на базі колишнього лісокомбінату в заходах відмічено, створити лабораторію по контролю за викидами шкідливих речовин в атмосферне повітря .Провести ревізію та поновити паспортизацію пневмотранспорту і циклонів плитного та деревообробного виробництва.Провести ремонт трубопроводів парів формальдегіду на заводі Інтерплит.Забезпечити безперебійний контроль за граничнодопустимими концентраціями шкідливих речовин санітарно-захисній зоні.Встановлення фільтрів біологічної очистки парів формальдегіду та формаліну при виробництві плит та декоративної плівки.Відновити роботу аераторів(біоочистка) і т.д... Але,як ми знаємо,якраз забезпечення безперебійного контролю на підприємстві не існує,про що свідчать вимоги жильців,які проживають у санітарно-захисній зоні. Питанням про відселення мешканців Надвірної з санітарно-захисної зони зайнялись місцеві чиновники.Правда,Як стало відомо,деякі з них,зокрема керівництво Надвірнянської РДА дізналось про проблему лише завдяки ЗМІ. Уже більше року жителі вул.Січинського добиваються свого Конституційного права,проживати в безпечних умовах.Звенення направлено в різні Державні установи та Секретаріат Президента України.Відповідні відповіді Вони одержали,але нажпревеликий жаль ,ніде неописано конкретних дій чиновників,а лише формальні відписки...на Ваше звернення... направлено по місцю... Відбулося чимало круглих столів,зустрічей.Було розпочато голодування жителями вулиці.Обіцянки РДА призвели до обурення громади міста,яка спільно з жителями вулиці Січинського ,на черговій сесії Надвірнянської районної Ради 24 вересня,доручило РДА,безпосередно керівнику п.І.Писклинцю, невідкладно знайти шляхи вирішення даного,скажем поправді,нелегкого у даний час.Але нажаль РДА у черговий раз зайняла позицію очікування. Але жителі,за допомогою громади,не захотіли очікувати слідуючих обіцянок.Вони звернулись з віповідними заявами до влади міста та району.На іхню вимогу,така нарада відбулася 20 жовтня під головуванням заступника голови РДА п.В.Яковішака (голова знаходився на лікарняному) з проблем відселення жильців з санітарно-захисної зони .Присутніми були майже усі жителі вулиці(доречі прийшли уже з палаткою),голова Надвірнянської районної Ради п.В.Іванчук з відповідними службами,секретар міської Ради п.І.Андруняк з архітектором та головою міськвиконкому,ГО"Майдан",ТРК "Надвірна",Р.Іваніщак-керівник районної санстанції,представник медицини.Підприємців відстоювали виконавчий директор С.Тіщенко з технічним директором та юристом . Напревеликий подив(хоча намічено і заплановано ряд заходів), від головуючого п.В.Яковішак жителі вулиці та присутні не почули конкретної відповіді,що буде далі.Головуючий разом з керівництвом Інтерплиту всіляко намагався відтягнути терміни та заходи,зіславшись на те, що підприємство ніби-то направило в Росію договір(чому саме у Росію,коли країна має свої такі установи) з установою, яка має визначити межі санітарної зони ???.Дивує той факт,що у присутніх на руках був документ висновку обласної санстанції, у якому чітко вказана межа 300 метрів для даного виробництва!!!.ДИВУЄ,ЯК БЕЗ ТАКОГО ДОЗВОЛУ І ХТО ДОЗВОЛИВ З 2003р працювати підприємству --
Відбулася нарада з проблем відселення жильців з санітарної зони навколо Надвірнянського лісокомбінату. Вів нараду заступник голови РДА п.В.Яковішак. Присутніми були жителі вулиці(доречі прийшли уже з палаткою),голова районної Ради п.В.Іванчук з представниками.секретар міської Ради з архітектором та головою міськвиконкому, ТРК Надвірна,ГО Майдан,виконавчий директор С.Тіщенко з Я.Полотайко та юристом підприємства. Напревеликий жаль(хоча намічено і заплановано ряд заходів ) від головуючого жителі вулиці непочули конкретної відповіді,що буде далі.П.Яковішак разом з керівництвом Інтерплиту всіляко намагалися відтягнути терміни ,зокрема зіславшись на те , що підприємство ніби-то направило у Росію договір (чому саме у Росію,коли Україна сама має такі установи) з установою,яка має визначити межі санітарної зони ???? Дивує той факт,що у нас на руках є жокумент обласної санстанції, у якому чітко вказана межа 300 метрів
На так званому "круглому столі" явно лідиривував Писклинець. Хоча пан Підхомний, як його друг по БЮТу пробував його підмочити. Іванчук взагалі показав себе повністю некомпетентним у даній ситуації, запорпонував відкласти все принаймі на місяць.
Яка коротка у панів память.Декілька років назад лист-скарга,звернення до депутатів міської ради жителів прилеглої до території лісокомбінату. А акції вчителів Стримбівської школи..Питання виносилось на сесії,а тепер ,видите,уже забули.... Але копії цих листів у нас,можемо нагадати. А М.Боднарук як боровся з даною проблемою...Що ,память коротка,тоді їдіть на пенсії,повибирайте групи,як деякі Ваші коллеги,дайте народу цивілізовано жити у нормальних природніх умовах
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі. [ Реєстрація | Вхід ]