І. Виробництво та розподілення електроенергії, газу
Виробництво електроенергії в області здійнюється Бурштинською ТЕС (на правах відокремленого структурного підрозділу входить в склад ВАТ “Західенерго”), ДП “Калуська ТЕЦ”. Виробництво ними електроенергії здійснюється згідно з графіком диспетчерських навантажень.
З 1 липня 2002р. Бурштинська ТЕС та ДП “Калуська ТЕЦ” по генерації входять до складу “Острова Бурштинської ТЕС”, який значною мірою визначає можливості України щодо експорту електроенергії в країни Східної та Центральної Європи.
На Бурштинській ТЕС встановлено 12 енергоблоків, встановлена потужність – 2300 МВт. Упродовж 2001-2006 років проведено капітальні ремонти 6-ти енергоблоків. На даний час проводиться реконструкція енергоблоку №7, що дозволить наростити генеруючу потужність з 130 МВт до 200 МВт.
На електростанції впроваджуються заходи, направлені на зменшення її впливу на навколишнє природне середовище (у 2005-2007 роках на енергоблоках №№ 9-11 введено в дію електрофільтри вітчизняного виробництва, що забезпечують очистку димових газів від золи до рівня 50 мг/куб.м.).
ДП «Калуська ТЕЦ» на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.10.2007р. № 857-р ТЕЦ передана із сфери управління Івано-Франківської облдержадміністрації до сфери управління Мінпаливенерго.
Енергопостачальні підприємства області ВАТ "Прикарпаттяобленерго", ВАТ "Івано-Франківськгаз", ВАТ "Тисменицягаз" забезпечують безперебійне електро-, газопостачання всіх категорій споживачів області, підтримують на належному рівні електричні мереж та газотранспортну систему.
ВАТ «Прикарпаттяобленерго» обслуговує понад 26 тис.км повітряних ліній 0,4-110 кВ, 130 трансформаторних підстанцій напругою 35-110/10 кВ, 5,7 тис. трансформаторних підстанцій (ТП) 6-10/0,4 кВ. Щорічно електромережами ВАТ “Прикарпаттяобленерго" передається споживачам області близько двох мільярдів кіловат-годин електроенергії. Найбільшими споживачами є підприємства нафтогазового комплексу, хімічної і машинобудівної промисловості, промисловості будівельних матеріалів.
Долинський газопереробний завод з 1994 року на правах структурної одиниці входить у ВАТ “Укрнафта”. Основним технологічним завданням є прийом та переробка нафтового газу, що видобувається НГВУ "Долинанафтогаз", "Надвірнанафтогаз" та Бориславською нафтогазовою компанією, виробництво з нього відбензиненого газу, пропан-бутанових сумішей, стабільного газового бензину. Крім газу завод має можливість переробляти широку фракцію легких вуглеводнів.
ІІ. Видобування енергетичних корисних копалин
Видобуток вуглеводнів в області зосереджений переважно в Долинському і Надвірнянському нафтопромислових районах і здійснюється, в основному, структурними підрозділами ВАТ “Укрнафта - НГВУ “Долинанафтогаз” та “Надвірнанафтогаз”. Ними розробляються 25 родовищ експлуатується понад 660 свердловин. До найголовніших родовищ нафти, внесених у реєстр Державного балансу запасів корисних копалин України, віднесені Долинське, Північно-Долинське, Струтинське, Битків-Бабченське.
НГВУ «Надвірнафтогаз» завершено підрахунок запасів по Микуличинському родовищу, що дозволить перевести його в промислову розробку. У серпні 2007 року на цьому родовищі введено в промислову експлуатацію технологічну установку по збору та транспортуванню нафти і газу з сучасною газовою компресорною станцією (освоєно майже 50 млн.грн. капітальних вкладень).
Впродовж 2005-2007 років НГВУ "Надвірнанафтогаз" та НГВУ "Долинанафтогаз" введено в експлуатацію 18 експлуатаційних нафтових свердловин.
В галузі також працюють спільні підприємства з видобутку нафти і газу, в яких разом з українською стороною беруть участь іноземні компанії. Спільним українсько-канадським підприємством “Коломийська нафтогазова компанія “Дельта” проводяться пошуково-розвідувальні роботи на Слобода-Рунгурському нафтовому родовищі, Черемхівсько-Струпківському та Дебеславицькому газових родовищах.
ДП "Богородчанинафтогаз" згідно з договором про спільну діяльність з швецькою компанією "Свенська Капітал Ойл" виконується програма геологічного довивчення Кубаш-Луквинської та Майданської площ, відновлено та облаштовано 4 свердловини старого фонду (із 8 наявних) на Кубаш-Луквинській площі.
ТОВ “Рожнятівнафта” (форма власності колективна) проводить пошуково-розвідувальні роботи на нафту і газ та промислово-дослідну експлуатацію виявлених покладів вуглеводнів, в результаті відкрито Малахівське родовище нафти, де виявлено три нафтоносних горизонти.
Видобуток газу на території області проводить також газопромислове управління (ГПУ) “Львівгазвидобування”, структурний підрозділ ДК “Укргаз-видобування” НАК "Нафтогаз України". Управління експлуатує 2 газоконденсатні родовища та 6 газових.
Основною метою розвитку галузі є нарощення ресурсної бази вуглеводнів шляхом проведення пошуково-розвідувального буріння на ого буріння на нових пе
ІІІ. Виробництво продуктів нафтоперероблення
ВАТ “Нафтохімік Прикарпаття” створено у 1994 році через корпоратизацію Надвірнянського нафтопереробного заводу. Наявні потужності ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття» дозволяють переробляти 2,6 млн.тонн нафти. На діючому технологічному комплексі за безпечується виробництво понад 20 видів високоякісної продукції (автомобільні бензини, дизельне паливо, мазут паливний, пічне паливо побутове, вакуумний газойль та ін.).
Упродовж низки років підприємство розвивалося динамічно, нарощуючи обсяги переробки нафти. У 2005 році перероблено 2,1 млн.тонн нафти, досягнуто завантаження потужностей - 80,8 відс. Проте, починаючи з травня 2006 року спостерігається зниження обсягів переробки нафти на ВАТ “Нафтохімік Прикарпаття” (у 2006 році на 36,3 відс. проти 2005р., у 2007р. - на 34,2 відс. проти 2006р.).
У 2005-2007 роках на підприємстві збудовані новий резервуарний парк (загальною ємністю 220 тис.куб.м.),естакаду наливу світлих нафтопродуктів, очисні споруди, які сприятимуть досягненню параметрів очищення стічних вод з доведенням вмісту нафтопродукців до 0,05 млг/л (вартість 38 млн.грн., очисні споруди такого типу споруджені вперше в Україні).
ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття» розроблена Програма капітального будівництва та реконструкції виробництва на 2005-2015р.р. В плані її реалізації завершується реконструкція установки первинної переробки нафти, що дозволить збільшити обсяги первинної переробки нафти з 2,6 млн.тонн до 4 млн.тонн, а також впровадити автоматизовану систему управління технологічними процесами.
Будівництво установок гідроочистки дизпалива та ізомеризації легких бензинових фракцій сприятиме поліпшенню якості дизпалива до рівня європейських стандартів, нарощенню виробництва високооктанових бензинів.
За матеріалами Івано-Франківської ОДА.
|